Tartalomjegyzék
Kedvence is számít arra, hogy Ön gondoskodik az érdekeiről, és ebben az esetben az étrend határozza meg a legfontosabb tényezőt kutyája jólétének fenntartásában. Az, hogy mit eszik a kedvtelésből tartott kutya, lehetővé teszi, hogy boldog, aktív és mentes maradjon olyan állapotoktól, amelyeknek nem szabadna megtörténniük vele. Néha azonban az Ön által már használt kutyaeledel nem lesz elegendő kedvence számára. Ha ismeri azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy háziállatának más kutyatápra kellene váltania, megóvja őket a kellemetlenségektől, és egészségben tartja őket.
Íme a legfontosabb jelek, amelyekre figyelni kell:
1. Emésztési problémák
A kutya a szokások rabja, és az emésztőrendszere csak akkor engedelmeskedik az Ön által adott parancsoknak, ha helyesen táplálja. Ha azonban kutyáidnál továbbra is fennáll a hasmenés, a hányás vagy a túlzott gázképződés, az azt jelentheti, hogy nem jönnek ki az általad adott táplálékkal. Mivel a gyomorpanaszok néha előfordulnak, a folyamatosak csak bizonyos összetevőkkel szembeni intolerancia vagy kutyatáp szükségessége miatt lehetnek.
Mit kell tennie:
Keresse fel állatorvosát, hogy más okokat is ki lehessen zárni. Ha táplálékérzékenység gyanúja merül fel, más, korlátozott összetevőket tartalmazó vagy kifejezetten érzékeny gyomrú állatoknak szánt táp ajánlott lehet.

2. A szőrzet és a bőr állapotának változása
A kutya bundája és bőre lehet a legérzékenyebb és leginformatívabb jel a kutya egészségi állapotára vonatkozóan. A kutya szőrzetének csillogásának és fényének elvesztése vagy túlzott kiszáradása és hámlása táplálkozási hiányosságokra utalhat, valószínűleg az étrendben található omega-3 és omega-6 zsírsavak szintjét illetően. Gyakran folyamatos viszketést vagy bőrpírt mutat, és néha forró foltok is kialakulnak nála.
Mi a teendő
Olyan kutyatápot keressen, amely magas egészséges zsírtartalmú, valamint búza-, szója- és mesterséges adalékanyag-mentes. A minőségi eledelek olyan omega-zsírsavforrásokat tartalmaznak, mint a halolaj vagy a lenmag.
3. Letargia vagy alacsony energiaszint
A kutyák energiaszintje életkortól és fajtától függően változik. A tevékenységekben bekövetkező hirtelen változások vagy a túlzott lustaság azonban mindig riadalmat kell, hogy keltsenek. Ez abból adódhat, hogy a kutya nem kapja meg a szükséges kalóriamennyiséget, vagy esetleg az a tény, hogy a jelenlegi étrend nem gazdag tápanyagokban a számára.
Mi a teendő
Hasonlítsa össze az eledel kalóriatartalmát és tápanyagprofilját azzal, amit a kutyájának kellene kapnia. Az aktív fajtáknak magasabb fehérjetartalmú étrendre van szükségük, míg az idősebb kutyáknak az időseknek szánt tápokat.

4. Megmagyarázhatatlan súlyváltozások
A megfelelő testsúly fenntartása minden kutya számára alapvető fontosságú. Gyorsan észreveszi, ha a kutya súlya bármilyen formában növekszik vagy csökken, még akkor is, ha ugyanazokat az adagokat kapja. Az ilyen állapotnak köze van a táplálkozásukhoz. Az eledelben lévő töltelék okozhatja kutyája hízását, vagy előfordulhat, hogy kutyája nem kap elég tápanyagot, mivel fogy.
Mit kell tennie:
Váltson az életmódjának, életszakaszának vagy testállapotának jobban megfelelő táplálékra. Az elhízott kutyáknak előnyös lehet egy testsúlycsökkentő táp, míg az alulsúlyos kutyáknak magasabb kalóriatartalomra van szükségük.
5. Krónikus fülgyulladás
A fülgyulladás néha az ételallergia megnyilvánulása, mivel a visszatérő fertőzések az allergia egyéb megnyilvánulásaival, például vakarózással vagy körömnyalással párosulnak. A gyakori bűnösök közé tartoznak a gabonafélék, a csirke és a tejtermékek.
Intézkedés:
Beszéljen állatorvosával a gyakori fertőzések enyhítése érdekében hipoallergén vagy gabonamentes étrend bevezetéséről.
6. Szájszag és parodontális betegség
Bár a kutyalélegzet nem mindig ad okot aggodalomra, a tartósan bűzös lehelet jelezhet néhány komolyabb alapbetegséget vagy a táplálkozás következtében kialakult problémát.
Az olcsó, töltőanyagokban és mesterséges adalékanyagokban gazdag kutyatápok hozzájárulnak a szájüreg megbetegedéséhez és a bűzös lehelethez.
Do
Kiváló minőségű, teljes értékű összetevőket tartalmazó eledel, és száraz kutyakaják, amelyek hasznosak a fogászati problémák kordában tartásában, vagy rágómenta és rendszeres fogmosás.
7. Megnövekedett gáz
Senki sem élvezi a büdös kutyát! Bár egyes fajták hajlamosabbak a gázosodásra, ha a kutyája hirtelen a szokásosnál több gázt kezd kibocsátani, nagy az esélye, hogy valami az ételében emésztési zavarokat okoz neki. A gyakori bűnösök közé tartoznak az alacsony minőségű fehérjék, a töltőanyagok és a mesterséges tartósítószerek.
Mit kell etetni
Tápláljon kutyájának egészséges, emészthető összetevőket tartalmazó eledelt, például bárány-, csirke- vagy rizs alapú tápokat.
8. Allergiák
Egyesek nagyon finomak is lehetnek. Lehet, hogy kutyája bőrproblémákkal küzd, vagy éppen ellenkezőleg, belsőleg tapasztalja a problémát – például emésztési problémákkal. Kutyája állandó vakarózása; kiütései és kellemetlen érzései származhatnak a kutya által fogyasztott étrendből; gyakori bűnösök a marhahús, a tejtermékek, a búza és a szója.
Étvágytalanság – váltson át kifejezetten táplálékallergiás kutyák számára kifejlesztett kölyökeledelre. A korlátozott összetevőjű tápok vagy az olyan új fehérjeforrások, mint a kacsa vagy a vadhús segíthetnek.
9. Beleegyezés
A kutyák hírhedten szelektív evők, de mindig érdemes kivizsgálni, ha kedvence hirtelen nem eszik meg valamit, amit szeretett. Ennek oka lehet, hogy egyszerűen csak megunják ugyanazt a régi ételt, de az is jelezheti, hogy az étel megromlott, vagy hogy kedvence averziót alakított ki, mert valamilyen nem diagnosztizált érzékenységben szenved.
Mi a teendő
Frissesség, hidratáltság Biztosítsa, hogy az élelmiszer friss és friss legyen, és megfelelően tárolják. Ha mindezek kipróbálása után a kutya továbbra is érdektelen, próbáljon meg más ízű vagy márkájú tápot kínálni, hátha az felkelti az érdeklődést.

10. Öregedés és életmódváltozások
A kutyák kölyökkutyából felnőtté, majd idősebbé válnak. Így az étrendjük is. A kölyökkutyák gyorsan nőnek, és a növekedéshez táplálékra van szükségük. Az idősebb kutyák szeretik az ízületi egészségre szolgáló tápokat, és segítenek megelőzni a súlygyarapodást.
Mit kell tennie:
Ellenőrizze a kutyaeledel címkéjét, hogy az megfeleljen a kutyája életszakaszának. Például, ha kutyája kölyök, felnőtt vagy idős kutya, akkor keresse a megfelelő összetételt.
11. Állatorvosi ajánlások
Előfordul, hogy állatorvosa azt javasolja, hogy kutyájának más táplálékra van szüksége, mert egészségügyi problémák, például vesebetegség, cukorbetegség vagy húgyúti fertőzések miatt más kezelési terveket kell követnie. A vényköteles étrendek általában célzott egészségügyi problémákra összpontosítanak.
Mit kell tenni
Tartsa be az állatorvos javaslatát, és fokozatosan álljon át az ajánlott táplálékra, hogy megakadályozza, hogy a kutya gyomor-bélrendszere tiltakozzon a váltás ellen.
Hogyan változtathatja meg biztonságosan kutyája étrendjét?
A kutyatápok fokozatos megváltoztatása csökkenti az emésztési problémákat. Keverje össze az új eledel egy kis részét a régi eledellel. Fokozatosan, lépcsőzetesen vezesse be az arányt körülbelül 7-10 napra, és tartsa kedvencét megfigyelés alatt a kellemetlenségek és az esetleges reakciók tekintetében.
A csirkét és más táplálékfeltöltőket gyakran adják a kutyaeledelhez, hogy segítsenek neki felzabálni. A száraztápról a konzerv kutyaeledelre való váltás gyakran egyszerű módja annak, hogy javítsa a kutya étvágyát.
Az ideális eledel kiválasztása a kutyus számára
Amikor új kutyaeledelt választ, nézze meg a következőket:
- Minőségi fehérje első összetevő
- Nincs töltőanyag, mint a kukorica és a szója.
- Teljes értékű élelmiszer-összetevőkből és mesterséges tartósítószerek nélkül készült.
- Illeszkedik kutyája egyedi igényeihez, legyen az a kutya kora, mérete vagy aktivitási szintje.
- hiteles szervezetek, például az Amerikai Takarmányellenőrök Szövetsége (AAFCO) által tanúsítottak.